Żywa lekcja historii- pokaz rycerzy Chorągwi Komturstwa Gniewskiego

Żywa lekcja historii- pokaz rycerzy Chorągwi Komturstwa Gniewskiego

            Dnia 9.05.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii – pokazie pt. „Polska sarmacka. Husaria – chluba oręża polskiego”w wykonaniu zespołu Teatru Historycznego: Chorągiew Komturstwa Gniewskiego.Lekcja miała charakter spektaklu historycznego o charakterze edukacyjnym. Podczas godzinnego spotkania z Kasztelanem Krzysztofem Góreckim i jego rycerzami młodzież miała okazję wysłuchać ciekawego wykładu na temat obyczajów polskiej szlachty, sztuki wojennej, uzbrojenia oraz sukcesów militarnych Rzeczypospolitej w XVII wieku.

Prowadzona żywym, barwnym, „staropolskim” językiem gawęda była ilustrowana demonstracją strojów szlacheckich, zbroi i bogatego wyposażenia rycerza z tamtej epoki.Uczniowie poznali elementy polskiego stroju narodowego, tzw. stroju sarmackiego, uzbrojenie szlachcica, strój bojowy husarza oraz stroje i uzbrojenie wojsk autoramentu cudzoziemskiego – muszkieterów i pikinierów. Zaproszeni do aktywnego udziału uczniowie mieli okazję przekonać się osobiście, jak skomplikowany był rytuał zakładania i noszenia stroju szlacheckiego, jak ciężko było poruszać się w pełnej zbroi i jakiej wprawy i siły wymagało posługiwanie się bronią krótką i na długim drzewcu.

Pokazowi towarzyszyły żywe reakcje uczniów i oklaski dla prowadzących oraz dla występujących koleżanek i kolegów. Tak przeżyta lekcja historii będzie z pewnością znakomitym uzupełnieniem i utrwaleniem wiadomości wyniesionych z tradycyjnych lekcji szkolnych i jednocześnie potwierdzeniem, że naukę historii można połączyć z zabawą.

Organizator – Jolanta Kowalczyk